changing the way you listen..

“Somewhere in Detroit”: Underground Resistance, Submerge, Techno and the Detroit Way

Somewhere in Detroit is a new short film about Detroit’s greatest musical collective since Motown, the cooperative and record label dubbed Submerge and UR (Underground Resistance). The mini-documentary reveals intimate conversations, providing unique insights into the tight-knit co-op at the center of Detroit techno—the creators, pioneers, and futurists who embody the spirit of the genre.

Claude Young | Living In The Now

16. DECEMBER 2023 | A party called JACK @ FLUCC VIENNA

18. NOVEMBER 2023 | A party called JACK @ PRST VIENNA

10. NOVEMBER 2023 | DODO CLUB LONDON / SOMEWHERE IN VIENNA

DJ HOLOGRAPHIC [DETROIT] @ A party called JACK [vienna]

Detroit’s Godmother of House music: Stacey ‘Hotwaxx’ Hale

MOVEMENT (DETROIT) | 27-29 MAY 2023 | HART PLAZA / USA

Saturday, May 27

Movement Stage

4 p.m.-6 p.m. Stacey Hale
6 p.m.-7:30 p.m. Ida Engberg
7:30 p.m.-9 p.m. Stacey Pullen
9 p.m.-10:20 p.m. Maceo Plex
10:30 p.m.-12 a.m. Basement Jaxx (DJ Set)

Waterfront Stage presented by JARS

3 p.m.-4:45 p.m. House Party (J House & Masquenada)
4:45 p.m.-5:45 p.m. Shigeto w/ Dez Andres (Live)
5:50 p.m.-6:30 p.m. MJ Nebreda
6:30 p.m.-7:45 p.m. DJ Godfather
7:45 p.m.-8:45 p.m. UNIIQU3
8:45 p.m.:10 p.m. Zeds Dead (Altered States)
10:15 p.m.-10:45 p.m. Kash Doll
11 p.m.-12 a.m. Three 6 Mafia

Stargate Stage
Detroit Love Showcase

2 p.m.-3:30 p.m. Niks
3:30 p.m.-5:30 p.m. Kyle Hall b2b Byron the Aquarius
5:30 p.m.-7:30 p.m. Moodymann
7:30 p.m.-9 p.m. DJ Holographic
9 p.m.-10 p.m. Octave One (Live)
10 p.m.-12 a.m. Carl Craig feat. Jon Dixon (Live)

Underground Stage

3 p.m.-4 p.m. Erika
4 p.m.-5:30 p.m. BMG
5:30 p.m.-7 p.m. Akua
7 p.m.-8:30 p.m. Onyvaa
8:30 p.m.-10 p.m. Mark Broom
10 p.m.-12 a.m. Surgeon

Pyramid Stage
House Your Life Showcase

2 p.m.-3 p.m. Al Ester
3 p.m.-4:30 p.m. Shaun J. Wright
4:30 p.m.-6 p.m. Magda B2B Mike Servito
6 p.m.-7:30 p.m. TSHA
7:30 p.m.-9 p.m. Derrick Carter b2b Mark Farina
9 p.m.-10:30 p.m. DJ Minx
10:30 p.m.-12 a.m. Masters at Work

Detroit Stage

3 p.m.-4 p.m. Ladylike
4 p.m.-5 p.m. Milan Atkins
5 p.m.-6 p.m. SILLYGIRLCARMEN
6 p.m.-7 p.m. Fusegrade
7 p.m.-8 p.m. 2Lanes
8 p.m.-9 p.m. AK
9 p.m.-10 p.m. Sheefy Mcfly
10 p.m.-11 p.m. AUX 88 (Live)

VIP Area Pop Up:

6 p.m.-9 p.m. Soul Clap presents House of EFUNK

Sunday, May 28

Movement Stage

4 p.m.-5 p.m. Huey Mnemonic
5 p.m.-6:30 p.m. Eddie Fowlkes
6:30 p.m.-8 p.m. Ben Klock
8:15 p.m.-9:15 p.m. Cybotron
9:30 p.m.-10:30 p.m. Robert Hood (Live)
10:30 p.m.-12 a.m. Charlotte de Witte

Waterfront Stage presented by JARS

3 p.m.-4 p.m. Kevin Reynolds (Live)
4 p.m.-5:30 p.m. Mister Joshooa
5:30 p.m.-7 p.m. Cassy
7 p.m.-8 p.m. Paranoid London (Live)
8 p.m.-9:30 p.m. Special Request
9:45 p.m.-10:45 p.m. Ela Minus
11 p.m.-12 a.m. Caribou

Stargate Stage

KMS Records presents Defected Showcase
2 p.m.-3:30 p.m. Rimarkable
3:30 p.m.-5 p.m. Melè
5 p.m.-6:30 p.m. Ash Lauryn
6:30 p.m.-8 p.m. Sam Divine
8 p.m.-9:30 p.m. Adam Port
9:30 p.m.-10:30 p.m. KiNK (Live)
10:30 p.m.-12 a.m. Kevin Saunderson b2b Dantiez

Underground Stage

3 p.m.-4:30 p.m. Decoder b2b Jay York
4:30 p.m.-6 p.m. Lindsey Herbert
6 p.m.-7:30 p.m. AMX
7:30 p.m.-9 p.m. Ben Sims
9 p.m.-10:30 p.m. DJ Nobu
10:30 p.m.-12 a.m. Chris Liebing

Pyramid Stage

2 p.m.-4 p.m. Ryan Crosson b2b Shaun Reeves
4 p.m.-5:30 p.m. Mathew Jonson (Live)
5:30 p.m.-7 p.m. Zip
7 p.m.-8:30 p.m. Seth Troxler
8:30 p.m.-10:30 p.m. Ricardo Villalobos
10:30 p.m.-12 a.m. Green Velvet

Detroit Stage

3 p.m.-4 p.m. Dru Ruiz
4 p.m.-5 p.m. Craig Gonzalez
5 p.m.-6 p.m. Rebecca Goldberg (313 Acid Queen Set)
6 p.m.-7 p.m. Asher Perkins
7 p.m.-8 p.m. Santonio Echols
8 p.m.-9 p.m. Buzz Goree
9 p.m.-10 p.m. Scan7 (Live)
10 p.m.-11 p.m. Suburban Knight

VIP Area Pop Up:

6 p.m.-9 p.m. Detroit Techno Militia: T.Linder, DJ Seoul, DJ Cent, Joe Hix

Monday, May 29

Movement Stage

4 p.m.-5 p.m. Loren
5 p.m.-6:30 p.m. Audion (Live)
6:30 p.m.-8 p.m. Bonobo (DJ Set)
8 p.m.-9:15 p.m. Skrillex
9:30 p.m.-11 p.m. Underworld

Waterfront Stage

2 p.m.-3:30 p.m. Brain Kage
3:30 p.m.-5 p.m. Luke Hess
5 p.m.-6:30 p.m. Lauren Flax
6:30 p.m.-8 p.m. DJ Seinfeld
8 p.m.-10 p.m. Fjaak
10 p.m.-11 p.m. MULTIPLES (Surgeon & Speedy J) Hardware Live

Stargate Stage

3 p.m.-5 p.m. Beige
5 p.m.-6:30 p.m. Giorgia Angiuli (Live)
6:30 p.m.-8 p.m. Lee Foss
8 p.m.-9:30 p.m. Dom Dolla b2b John Summit
9:30 p.m.-11 p.m. Kaskade Redux

Underground Stage

3 p.m.-5 p.m. Henry Brooks
5 p.m.-6:30 p.m. LSDxoxo
6:30 p.m.-8 p.m. Sara Landry
8 p.m.-9:30 p.m. SPFDJ
9:30 p.m.-11 p.m. Klangkuenstler

Pyramid Stage

2 p.m.-3:30 p.m. Father Dukes
3:30 p.m.-5 p.m. Ladymonix
5 p.m.-6:30 p.m. Heidi
6:30 p.m.-8 p.m. Rebuke
8 p.m.-9:30 p.m. Stephan Bodzin (Live)
9:30 p.m.-11 p.m. FISHER

Detroit Stage

3 p.m.-4 p.m. Ben Scott
4 p.m.-5 p.m. Javonntte & Isaac Prieto – Hybrid Set
5 p.m.-6 p.m. Whodat
6 p.m.-7 p.m. Audia
7 p.m.-8 p.m. Beatnok
8 p.m.-9 p.m. Sinistarr
9 p.m.-10 p.m. Soundmurderer

VIP Area Pop Up

6 p.m.-9 p.m. Mija & Friends Birthday Takeover

Location Details

Hart Plaza

1 Hart Plaza, DetroitDetroit

(313) 877-8057

21.05.2023 | Vinylmarkt @ dasWallenstein

ALTROY JEROME @ STREAM FESTIVAL 2023

STREAM FESTIVAL 2023

18. – 20. MAI 2023

49 Musikacts, 9 Festivalorte und 14 Programmpunkte um Neues zu entdecken und tiefer in die Musikwelt einzutauchen. Open Air auf der FM4 & Ö1 STAGE, Künstler*innen TALKS und Daytime Club in der Kunstuni, DJ-Line up in vier CLUB Locations.
Eintritt frei.

In My House Episode: 437 [DETROIT] | NINO ŠEBELIĆ

LIVE @ FLEX | 31.03.2023 | Struma + Iodine | Hieroglyphic Being / Tin Man / Altroy & Quehenberger + more..

Marcel Dettmann | Boiler Room x Dekmantel Festival 2022

+
loading...
play
/
+
  • track1 track1
  • track2 track2